• شهرستان

جمعیت شهرستان : ۲۱۸۶۲۸نفر ( سال ۱۳۹۵)
شهری : ۱۷۶۶۱۹نفر
روستایی :۵۶۳۲۲نفر
وسعت : ۴۳۴۰۵ کیلومتر مربع
سال تاسیس شهرستان : ۱۳۲۱
آشنایی با شهرستان شاهرود :
شهرستان شاهرود نیز مانند سمنان و دامغان در شمار ایالات قومس قرار دارد . این محل نیز گذرگاه نفوذ آریایی ها و به ویژه پارت ها به فلات ایران بوده است . شاهرود درعصر صفویه منطقه کوچکی بود و نخستین بنای قابل توجه آن دژی بوده که به نگام هجوم افغان ها در این شهر ساخته شده است . با هرج و مرج دوره نادری و جنگ های آغاز تاسیس سلسله قاجار این شهر از اهمیت افتاد , لیکن به علت موقعیت سوق الجیشی از زمان فتحعلی شاه دوباره روبه ترقی و پیشرفت گذاشت . از صومعه و آرامگاه بایزید بسطامی , مسجد جامع و برج کاشانه بسطام , مسجد جامع فرومد , بقعه امام زاده محمد , آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی و آرامگاه ابن یمین فرومدی می توان به عنوان برترین آثار تاریخی این شهرستان یاد کرد .
شهرستان شاهرود با مساحت ۴۳۴۰۵ کیاومترمربع و براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ جمعیت شهرستان بالغ بر ۲۰۱۵۷۲ نفر , از شمال به استان گلستان و شهرستان میامی و ازجنوب به استان های اصفهان و یزد و ازشرق به استان خراسان رضوی و از مغرب به شهرستان دامغان محدود می باشد .
حداقل طول شرقی جغرافیایی شهرستان شاهرود ۵۴ درجه و ۳۳دقیقه و حداقل عرض شمالی جغرافیایی ۳۴ درجه و ۱۴دقیقه قرار داشته و ارتفاع ایستگاه هواشناسی مرکز شهرستان از سطح دریا ۱۳۴۹ متر و اختلاف ساعت مرگز شهرستان با شهر تهران ۱۴ دقیقه است .
آب و هوای شاهرود به نسبت پستی و بلندی و نزدیکی به کویر نمک و رشته کوه البرز متغیر می باشد . در این رابطه آب و هوای آن به دو منطقه تقسیم می گردد : قسمت مرکزی شامل شاهرود و دهستان های حومه , دهملا معتدل و قسمت جنوبی مانند طرود , بیارجمند و خوارتوران گرم معتدل است .